top of page

Asmeninės ribos. Kaip išlikti savimi santykyje su kitais?


Kas yra asmeninės ribos?


Mūsų vidinis pasaulis susideda iš jausmų, minčių, poreikių ir norų, taip pat vertybių, vilčių ir svajonių, - to, kas mums asmeniškai yra prasminga ir svarbu. Vidinis pasaulis ir jo komponentai yra esminė mūsų, kaip žmonių dalis, apibrėžianti asmenybę. Niekas iš mūsų neturi teisės to atimti.


Kontaktuojant su kitu susiduria du skirtingi vidiniai pasauliai. Galime turėti skirtingas nuostatas, skirtingus lūkesčius vienas kito atžvilgiu. Kyla klausimas, kaip susišnekėti? Nubrėždami asmeninę ribą kitam padedame suprasti, ko mes iš kito žmogaus tikimės ir ko jis iš mūsų gali tikėtis. Tokiu būdu apsaugome savo vidinį pasaulį, išlaikome savąjį identitetą neslėpdami savo tikrųjų jausmų, minčių, poreikių, o kartu ir kitam suteikiame galimybę santykyje būti atviru.


Kokios būna asmeninės ribos?


Asmeninės ribos gali būti labai griežtos, lanksčios arba silpnos.


Naudingiausiomis sveikatai laikomos lanksčios asmeninės ribos, kai kitų prašome priimti mus su pagarba ir kartu esame atviri gerbti kitų asmenines ribas. Lanksčios asmeninės ribos reiškia, jog priklausomai nuo situacijos pasiliekame galimybę ribas keisti. Esant lanksčioms riboms galime būti užtikrinti savimi, apginti vidinį pasaulį netapdami agresyvūs. Galime išreikšti, ko norime ir kaip jaučiamės, tačiau kartu išlikti jautrūs ir galvoti, kaip mūsų žodžiai paveiks kitus. Galime būti švelnūs ir stiprūs, tiesūs ir reikalaujantys pagarbos. Taip pat galime išmokti kurti santykį, grįstą abipusiu atvirumu vienas kito vidiniams pasauliams, galimiems atradimams ar pokyčiams. Lanksčios ribos nėra ginklas, naudojamas prieš kitus. Jos yra būdas išlikti savimi būnant santykyje su kitu.


Atitinkamai griežtos asmeninės ribos veikia kaip sienos, kuriomis esame apsistatę. Santykyje sunku parodyti savo vidinį pasaulį, priimti kitą. Jautriai reaguojame į bet kokius bandymus priartėti. Silpnos asmeninės ribos leidžia kito jausmams, mintims, norams ir poreikiams užgožti savąjį “aš”. Tampa sunku suprasti, kaip iš tiesų jaučiamės, kas vidiniame pasaulyje yra iš tiesų mūsų, o kas – perimta iš kito. Esant tiek griežtoms, tiek silpnoms asmeninėms riboms galime nejausti kito ribų, nuolat jas pažeidinėti.


Kam reikalingos asmeninės ribos?


· Padeda palaikyti gerą psichikos sveikatą. Būdamas atviras su savimi ir kitais neslopini kylančių jausmų ar emocijų.

· Padeda kurti ir išlaikyti savąjį identitetą. Brėždamas lanksčias asmenines ribas supranti savo vidinį pasaulį ir prašai kitų jį gerbti.

· Padeda išlaikyti savarankiškumą. Laikydamasis lanksčių asmeninių ribų sprendimus gali priimti atsižvelgdamas į tai, kas geriausia tau, o ne tik aplinkiniams.

· Padeda išvengti perdegimo. Laikantis lanksčių asmeninių ribų nebaisu pasakyti “Ne” kai kuriems įsipareigojimams.

· Daro įtaką kitų elgesiui. Gerbdamas savo ir kitų ribas parodau aplinkiniams, ko iš jų tikiuosi ir ko jie gali tikėtis iš manęs.


Kaip brėžti asmenines ribas?


· Identifikuoti savo jausmus, mintis, norus ir poreikius. Suprasti, kas tau santykyje su kitu yra priimtina ir kas ne. Pavyzdžiui, tau gali būti svarbu, kad partneris palaikytų tavo karjeros pasirinkimus. Kitas pavyzdys: tau svarbu, kad darbe nereikėtų dirbti viršvalandžių.

· Išsakyti kitam, kaip jautiesi, ką galvoji ir ko nori. Kitas žmogus santykyje negali pažinti tavo vidinio pasaulio ir turimų lūkesčių, jei apie tai nekalbėsi.

· Nesiteisinti dėl nubrėžtų ribų. Santykyje su kitu gali paaiškinti, kodėl asmeninės ribos tau yra svarbios, tačiau dėl jų nesiteisinti.

· Nustatyti pasekmes. Svarbu, jog tiek tu pats, tiek kitas žmogus santykyje žinotų, kas laukia, jei asmeninės ribos bus pažeistos.Informacija parengta pagal Charles L. Whitfield (1994) knygą “Boundaries and Relationships. Knowing, Protecting and Enjoying the Self” ir Pozityviosios psichologijos gaires.


Paveiksliukas: www.freepik.com
979 peržiūros

Comments


bottom of page