top of page

Kaip sau padėti pandemijos metu?

Baimė, nerimas, bejėgiškumas, kaltė ir pyktis yra įprastos reakcijos susidūrus su suvokta grėsme ar neapibrėžtumu, nežinomybe. Tad suprantama, jog COVID-19 pandemijos metu gali aplankyti šie vidinę būseną apsunkinantys jausmai.


KAIP SAU PADĖTI PASIJAUSTI GERIAU?


- PASTEBĖTI NEGATYVIAS MINTIS. Stresinių įvykių metu paprastai automatiškai atsiranda taip vadinamas “tunelinis” mąstymas, kuris apriboja realistišką situacijos vertinimą ir koncentruojasi tik į kraštutinai negatyvią situacijos pusę. Tokiais atvejais naudinga pastebėti niekuo negelbstinčias negatyvias mintis ir pabandyti susifokusuoti ties labiau padedančiomis, nukreiptomis į efektyvų problemos sprendimą, mintimis. Pavyzdžiai, kaip galime tą padaryti:

„Pasaulis yra pavojinga vieta. Aš nesu saugus“ – skatina baimę, nerimą, nepasitikėjimą.

„Pasaulis gali būti pavojingas, bet yra tam tikrų būdų, kaip galiu apsisaugoti“ – skatina viltį, pasitikėjimą, nuramina

 

„Bijau kažką daryti, nes galiu užsikrėsti arba užkrėsti kitus“ – skatina bejėgiškumą, didina nerimą.

„Galiu persidėlioti prioritetus, pakeisti savo planus ir prisitaikyti prie situacijos taip, kad išlikčiau saugus ir apsaugočiau savo artimuosius“ – skatina užtikrintumą, įgalina veikti, nuramina.

 

„Bijau kažką daryti, nes galiu užsikrėsti arba užkrėsti kitus“ – skatina bejėgiškumą, didina nerimą.

„Man jau važiuoja stogas, tikriausiai išprotėjau“ – skatina baimę, savęs menkinimą, negatyvumą.

„Daugumai žmonių dabar sunku ir jie panašiai jaučiasi. Šios reakcijos laikinos“ – skatina pasitikėjimą savimi, sukelia viltį.

 

„Jie dėl visko kalti“ – skatina pyktį, nepasitikėjimą.

„Kitų kaltinimas mano situacijos nepakeis. Galbūt kažkas kitas kaltas, tačiau, geriau sutelksiu energiją į savo ir artimųjų gerovę“ – skatina situacijos priėmimą, pasitikėjimą, įgalina gerinti situaciją.

 

KAIP DAR GALIME SAU PADĖTI?


- ATSIRINKTI INFORMACIJĄ. Kasdien mus pasiekia labai daug informacijos apie viruso pandemijos kaitą, naujų užsikrėtimų skaičių ir pan. Perteklinės dažnai girdimos negatyvios žinios gali sukurti nerealistišką, perdėtai negatyvų įspūdį apie esamą situaciją, kas didina išgyvenamą nerimą ir bejėgiškumą. Nors svarbu sekti naujienas, kad galėtume tinkamai sureaguoti ir užkirsti kelią viruso plitimui, patartina riboti pasiekiamos informacijos srautą. Naujienas tikrinkite kasdien tuo pačiu metu, ne daugiau kaip kelis kartus per dieną (pavyzdžiui, ryte ir vakare), naudokitės tik patikimais informacijos šaltiniais, kuriose nebūna nereikalingų negatyvių įrodymais neparemtų spekuliacijų apie pandemiją.


- RŪPINTIS SAVO FIZINE SAVIJAUTA. Emocinė būklė neatsiejamai susijusi su mūsų fizine sveikata, todėl svarbu nepamiršti laikytis sveikatos ir higienos rekomendacijų. Stenkitės valgyti sveiką maistą, kasdien judėti palaikant fizinį aktyvumą, pakankamai išsimiegoti, vengti žalingų įpročių, - taip ne tik stiprinsite savo imunitetą, bet ir palaikysite savo emocinę pusiausvyrą.


- SKIRTI LAIKO POILSIUI. Tarp kasdienių darbų svarbu surasti laiko pasirūpinti savimi ir atsipalaiduoti. Neretai atsiradus daugiau laisvo laiko įsitraukiame į mėgiamus TV serialus ar kompiuterinius žaidimus, tačiau žiūrint į ekraną ne visada gali pavykti atsipalaiduoti, „ekranų“ laiką ypač rekomenduojama riboti prieš miegą – patartina išjungti elektroninius prietaisus bent 30 minučių iki ėjimo miegoti. Atgaivinti mintis ir sumažinti nerimą gali padėti gilaus kvėpavimo pratimai, meditacija, o kartais užtenka pagulėti šiltoje vonioje, pasiklausyti mėgiamos muzikos ar paskaityti knygą.


- BENDRAUTI. Nors pastaruoju metu privalome vengti socialinių susibūrimų, tačiau tai nereiškia, kad turėtume visiškai izoliuotis nuo bendravimo su artimaisiais ir draugais. Kasdien raskite laiko palaikyti ryšius nuotoliniu būdu: skambučiais, paprastomis ar vaizdo žinutėmis. Bendraudami turime galimybę dalintis sukilusiais jausmais, rūpesčiais, svarbia informacija. Kartu galime lengviau įveikti nerimą.

Jei vienam išbūti su atsiradusiu nerimu bei iškilusiais sunkumais per sunku, galite kreiptis į psichologą. Primename, jog „Tarp eilučių“ komanda konsultuoja psichologo kabinete (laikantis saugumo rekomendacijų) ir nuotoliniu būdu internetu (Skype, Messenger, Zoom ar kita programėle). https://www.tarpeiluciu.lt/registracija
70 peržiūrų

Comments


bottom of page