ABEJOJATE, AR KREIPTIS?
Galbūt jums trukdo šios visuomenėje paplitusios nuostatos:
„JEI NEGALIU IŠSPRĘSTI SAVO SUNKUMŲ PATS, VADINASI ESU SILPNAS“
Kaip tik atvirkščiai. Suvokti ir pripažinti, kad metas pokyčiams, reikalauja nemažai drąsos, o ieškoti pagalbos ir priimti kito, ypač profesionalo, pagalbą – dar didesnio pasiryžimo. Tai pirmas žingsnis pokyčių link!
„Į PSICHOLOGUS KREIPIASI TIK PSICHINIŲ SUTRIKIMŲ TURINTYS ŽMONĖS“
Per gyvenimą VISI žmonės susiduria su didesniais ar mažesniais psichologiniais sunkumais. Kartais tie sunkumai tampa tokie dideli, kad perauga į psichologinius sutrikimus, tačiau ir tokiais atvejais psichologinė pagalba prisideda prie gyjimo. Kaip ir su bet kuriuo fiziniu susirgimu, kuo anksčiau pastebime savo psichologinius sunkumus ir kreipiamės pagalbos, tuo didesnė tikimybė juos greičiau išspręsti. Verta paminėti, jog tokios „psichikos higienos“ laikosi ir psichologai – dauguma jų lanko asmenines konsultacijas. Tad turėti sunkumų yra normalu, jų kyla ir specialistams, svarbiausia norėti tuos sunkumus spręsti.
„KITAS ŽMOGUS NEGALI IŠSPRĘSTI MANO PROBLEMŲ“
Tiesa. Psichologas nesiekia išspręsti kito žmogaus problemų. Konsultacijų metu pats žmogus sprendžia iškilusius sunkumus. Psichologas reikalingas tam, kad užduotų tinkamus klausimus, įvardintų, pastebėtų tai, ko patys negalime matyti iš šalies. Taigi, jei kreipiesi į psichologą, dar nereiškia, kad problemas sprendi ne pats.
„JEIGU KITI SUŽINOS, KAD LANKAUSI PAS PSICHOLOGĄ, GALIU SUGADINTI SAVO SOCIALINĮ ĮVAIZDĮ AR NETGI
NETEKTI DARBO“
Rūpinimasis emocine sveikata mūsų visuomenėje - vis dar naujas dalykas, tad normalu, jog kyla baimė būti „nurašytam“. Visgi, pagal profesinės etikos kodeksą, psichologas įsipareigoja užtikrinti psichologinių konsultacijų konfidencialumą (išskyrus tuos atvejus, kai kyla pavojus asmens gyvybei). Taigi, jeigu pats nenuspręsi pasidalinti su artimaisiais, draugais ar darbdaviu tuo, jog kreipeisi psichologinės pagalbos, iš tiesų nereikėtų jaudintis, kad apie tai gali pranešti psichologas.
Iš tiesų lengviau tvarkytis su dauguma gyvenime kylančių sunkumų, kai galime jais pasidalinti su kitu žmogumi. Neretai vien įgarsinus problemą šiek tiek palengvėja. Visgi, kartais pasipasakoti draugui nebeužtenka. Pokalbis su draugu nuo konsultacijos pas psichologą skiriasi tuo, jog psichologas nėra šališkas Tavo problemų atžvilgiu, užtikrina pokalbio konfidecialumą bei vadovaujasi įvairiomis psichologinėmis technikomis, kurios padeda tikslingai nagrinėti problemą ir rasti efektyvių jos sprendimo būdų.
„GERIAU PASIPASAKOSIU DRAUGUI IR PAGERĖS, KAM MAN TAS PSICHOLOGAS“
„BIJAU PASIJAUSTI ATSTUMTAS PSICHOLOGO KABINETE“
Mes, kaip visuomenė, vis dar mokomės priimti kitos lytinės orientacijos, rasės ar tautybės žmones. Suprantama, jog susidūrus su nepalankiomis patirtimis ar situacijomis, kuriose buvai diskriminuojamas, menkinamas ar nuvertinamas dėl to, kas esi, gali kilti baimė ir abejonė, ar galėsi jaustis priimtas ir saugus psichologo kabinete. Mums, kaip psichologėms, žmogiškumas ir lygiavertiškumas – didžiausios vertybės. Dėl to laukiame VISŲ, norinčių spręsti savo psichologines problemas ar augti.